Walnut purified price for 1
Walnut is a product familiar to everyone since childhood. Its pleasant taste and beneficial properties make it a favorite treat and a valuable addition to the diet. But how to find out how much one purified walnut costs? The answer is not as simple as it might seem.
Different options, different prices
The price for one cleaned walnut is highly dependent on several factors. The most obvious is the quality of the nut. Nuts grown in different regions can differ in size, taste and even composition of useful substances. Larger and even nuts, as a rule, are a little more expensive. The processing method is also important. A nut that is cleaned and packed in vacuum packaging to preserve freshness will cost slightly more than just a peeled nut that sells by weight.
The influence of the season and supplier
Like many other products, walnuts are not always available in the same amount and price all year round. In the harvest season, prices may be lower. In addition, the supplier plays a large role. A small store selling local products will most likely offer a more profitable price per kilogram, but the number of nuts available for sale will be limited. Large retail chains with direct contacts with manufacturers can offer stably low prices for the whole year, but at the same time they can supply nuts from different areas.
Saving tips
To buy nuts at a bargain price, you should pay attention to promotions and discounts. Feel free to bargain in the markets. In addition, buying in large volumes (for example, a kilogram) can be more profitable if you need a lot of peeled nuts. But do not forget about storage periods - nuts, especially peeled, quickly deteriorate.